Imunitāte un Covid-19

Covid-19 vīruss

Kā rodas imunitāte pret Covid-19? Ja esam izslimojuši koronavīrusa infekciju, pastāv liela varbūtība, ka tuvākajā laikā ar to atkārtoti nesaslimsim.

Lielākajai daļai Covid-19 pacientu antivielas (īpašas olbaltumvielas, kas palīdz organismam cīnīties pret infekciju) izstrādājas 1-3 nedēļās pēc simptomu parādīšanās. Tas ir laiks, kad sākas atveseļošanās periods. Turklāt, cilvēkiem, kuri slimojuši smagākā formā, antivielu līmenis ir augstāks nekā tiem, kuru slimības gaita bija viegla. Tāpēc teorētiski iespējams, ka tie, kas ar vīrusu slimoja smagāk, pēc tam no vīrusa būs pasargāti ilgāk.

Problēmas rada vīrusa mutācijas jeb izmaiņas pašā vīrusā, kas var mazināt iegūtās imunitātes efektivitāti. Tā tas notiek arī gripas vīrusa gadījumā. Tieši šī iemesla dēļ nevar pilnīgi droši apgalvot, ka Covid-19 antivielu klātbūtne ķermenī pasargā to īpašnieku no atkārtotas infekcijas ar vīrusu.

Lai gūtu pilnīgu skaidrību par Covid-19 un imunitāti pret to, vēl nepieciešami daudzi pētījumi. Tomēr viens ir skaidrs – par savu imunitāti jāsāk rūpēties jau šodien!

citokīnu vētra

Citokīni un imunitāte

Veselam organismam, cīnoties ar infekciju, rodas dabiska imūnsistēmas reakcija. Daļa no šīs reakcijas ir saistīta ar citokīnu (īpašu proteīnu) izdalīšanos. Tāds process ir normāls, ja citokīni izdalās nepieciešamā daudzumā. Imūnsistēmas uzdevums ir palīdzēt mums cīnīties ar infekciju, taču dažreiz tā var nodarīt lielāku postu nekā pati slimība.

Citokīnu vētra

Citokīnu vētra ir izteikti smaga imūnreakcija, kuras laikā organisms asinīs pārāk ātri atbrīvo neparasti daudz iekaisumu veicinošu citokīnu. Tas ir bīstami, jo citokīni vēršas ne tikai pret vīrusa skartajām zonām organismā, bet arī rada iekaisumu veselos audos.

Vietās, kurām citokīni uzbrūk visvairāk, veidojas īpaši spēcīgs un organismam bīstams iekaisums. Būtībā, citokīnu vētra var būt nāvējošāka par organismā iekļuvušā vīrusa iedarbību. Šādas citokīnu vētras diemžēl raksturīgas arī Covid-19 infekcijai.

Citokīnu vētru var tēlaini salīdzināt ar situāciju, kad iestrēdzis automašīnas gāzes pedālis. Automašīna nesas uz priekšu, un bremzēšana nav iespējama. Tāpat kā ripojošu auto, arī citokīnu vētru ir grūti apstādināt.

novērst citokīnu vētru

Kā izvairīties no citokīnu vētras?

Rūpes par veselību, sportošana un pareiza ēšana – tāds dzīvesveids palīdzēs izvairīties no smagas Covid-19 slimības formas un citokīnu vētras.

Ķermeņa svars, asinsspiediens, cukura un “sliktā” holesterīna līmenis asinīs var ietekmēt slimības gaitu, savukārt veselīgam dzīvesveidam ir būtiska loma ceļā uz šo rādītāju uzlabošanu.

D vitamīns pret citokīnu vētru

Pierādīts, ka D vitamīns iesaistās cīņā ar iekaisumu organismā. Tāpēc optimāls D vitamīna līmenis asinīs tiek uzskatīts par vēl vienu veidu, kā varam sevi sargāt no citokīnu vētras.

Avots:
The latest on covid-19 immunity & the current global situation. What we know about the COVID-19 immune response, 2020, WHO
Zabetakis, Lordan, Norton, Tsoupras, COVID-19: The Inflammation Link and the Role of Nutrition in Potential Mitigation, 2020
http://www.pharmatimes.com/web_exclusives/Battling_the_cytokine_storm_1342930
D vitamīns imunitātei
Visai ģimenei