Imunitāti var stiprināt ar dzīvesveida pielāgošanu un uzturu. Imunitāte ir cieši saistīta ar mūsu:
➡️ ieradumiem,
➡️ ikdienas ritmu,
➡️ garastāvokli,
➡️ fizisko aktivitāti,
➡️ miega režīmu u.c.
Lai iegūtu veselu imūnsistēmu, mēs paši varam darīt ļoti daudz.
Ziemas mēnešos imunitātes stiprināšana ir īpaši aktuāla tēma, bet derētu atcerēties, ka par veselību jārūpējas cauru gadu. Tādā veidā organisms būs gatavs aukstajam laikam, un ziemā neslimosim.
Normālai imūnsistēmas darbībai ir vairāki priekšnosacījumi. Sabalansēts uzturs un veselīga zarnu mikroflora ir viens no veselības stūrakmeņiem, bet tikpat nozīmīgas ir kustības ikdienā un pietiekama atpūta.
Teiciens “Veselā miesā vesels gars” ir pilnīgi patiess, un prāta jeb mentālā veselība ir tikpat svarīga kā fiziskā. Tāpēc atceries rūpēties par sevi – gan emocionālo pusi, gan ķermeni.
Sabalansētam uzturam ir svarīga loma imunitātes veicināšanā. Nepietiekams un nesabalansēts uzturs pakļauj mūs lielākam infekciju riskam. To zinātnieki noskaidrojuši jau ļoti sen.
Sabalansēts uzturs ne tikai nodrošina organismu ar enerģiju visas dienas garumā, bet arī palīdz uzturēt “slaido līniju”. Iesakām izmēģināt Hārvarda universitātes speciālistu izstrādātos padomus “veselīga uztura šķīvim”:
Fiziskas aktivitātes veicina imūnsistēmas darbību. Tāpat kā sabalansēts uzturs, arī fiziskās aktivitātes uzlabo mūsu veselību kopumā un, protams, veicina imunitāti.
Regulāra sportošana uzlabo sirds veselību, pazemina asinsspiedienu, palīdz regulēt svaru un pasargā no dažādām slimībām. Aktīvs dzīvesveids uzlabo asinsriti un nodrošina imūno šūnu un antivielu veiksmīgu cirkulāciju organismā.
Pasaules Veselības organizācija rekomendē pieaugušam cilvēkam sportot vidējā intensitātē vismaz 150-300 minūtes nedēļā. Turklāt veselīgāk ir nevis sportot visas 300 minūtes vienā dienā, bet īsāku laiku vismaz trīs dienas nedēļā.
Sāc pamazām – ar soļošanu! Ātra iešana vai nūjošana 3 reizes nedēļā vismaz 50 minūtes jau būs pirmais solis uz labas fiziskās formas iegūšanu un savas imunitātes stiprināšanu!
Ja esi izlēmis nodarboties ar regulārām fiziskām aktivitātēm, atceries:
Mērenas fiziskas aktivitātes piemērotas ikvienam, bet, ja vēlies slodzi kāpināt, speciālisti iesaka pirms tam veikt kardiopulmonālo slodzes testu, lai pārbaudītu savu elpošanas, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu.
Stress novājina imunitāti, tādēļ mums gadās saslimt visnepiemērotākajā brīdī, piemēram, pirms eksāmena, darba intervijas, svarīgas uzstāšanās, ceļojuma. Emocionālais stress var izraisīt plašu veselības problēmu spektru, tostarp vēdera un galvas sāpes, izsitumus, infekcijas u.c.
Miegs un imunitāte ir cieši saistīti. Jau sen pierādīts, ka adekvāts miega daudzums palīdz mūsu imunitātei pretoties slimībām. Šī paša iemesla dēļ, slimojot guļam daudz vairāk.
Svarīgs ir gan miega stundu daudzums, gan tā kvalitāte:
Kā uzlabot miega kvalitāti?