Imunitāte un probiotikas

Probiotikas imuniāte

Baktērijām arī pozitīva iedarbība – tās ne vienmēr izsauc slimības. Ir neskaitāmas labās baktērijas, kas mums palīdz būt veseliem, un pat nodrošina mūsu izdzīvošanu.

Viens no imūnsistēmas uzdevumiem ir pasargāt mūs no kaitīgām baktērijām. Labvēlīgās – probiotiskās – baktērijas dažādos veidos palīdz šajā darbā.

Svarīgi, ka probiotiķi ietekmē arī mūsu imūno šūnu aktivitāti, mazinot iekaisumu risku un regulējot šūnu savstarpējo sazināšanos. Ir pierādīts, ka varam ārstēt un pat novērst slimību saasināšanos, lietojot pārtikas produktus un piedevas, kas satur dzīvas noteikta veida labvēlīgās baktērijas.

Kā pareizi lietot probiotikas, lai no tām gūtu vislielāko efektu?

  1. Uzņem probiotiķus pirms brokastīm. Caur tukšu gremošanas traktu probiotiskās baktērijas virzīsies ātrāk un sniegs lielāku efektu.
  2. Kopā ar probiotiķiem izdzer glāzi ūdens. Tas atšķaidīs kuņģa skābi un palīdzēs labajām baktērijām izdzīvot.
  3. Nelieto labās baktērijas, ja dzer karstu šķidrumu. Augstā temperatūra probiotiskās baktērijas var iznīcināt.
  4. Paēd pēc probiotiķu uzņemšanas. Tāpat, kā mums pašiem, arī labajām baktērijām nepieciešama pārtika.
Probiotikas vēdera veselībai

Probiotikas vēdera veselībai

Bez labo palīgu – probiotisko baktēriju – iesaistes normāla gremošana nemaz nav iespējama. Ja zarnās ir pietiekami liela un spēcīga labvēlīgo baktēriju populācija, tā palīdz likvidēt kaitīgās baktērijas, nomācot to augšanu.

Kāpēc LGG® un BB-12®?

Runājot par probiotiķiem zarnu veselībai, īpaši jāizceļ divi šo baktēriju veidi – LGG® (Lactobacillus rhamnosus) un BB-12® (Bifidobacterium). Tieši LGG® un BB-12® ir visaugstākie efektivitātes rādītāji, un tās atzītas par cilvēkam drošākajām probiotiskajām baktērijām. Turklāt BB-12® ir visvairāk pētītā un efektivitāti pierādītā labā baktērija pasaulē!

BB-12® ir ieguvusi visaugstākā līmeņa drošības pakāpi. “Vispārīgi atzīts par drošu” jeb GRAS – šādu statusu piešķīrusi Amerikas Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA), kas ir atbildīga par ASV sabiedrības veselības uzraudzību un drošību. Šo statusu Amerikas eksperti piešķir tikai tām vielām, kuras atzīst par drošām lietošanai bērniem un grūtniecēm (augstākais A līmenis).

LGG® izmantošanu atbalsta Pasaules Gastroenteroloģijas organizācija, un tām apstiprināta virkne pozitīvo īpašību. Savukārt BB-12® tiek uzskatītas par pasaulē vislabāk izpētītajām bifidobaktērijām. Tām piemīt neskaitāmas veselību veicinošas īpašības.

Kādos gadījumos izmantot LGG® (Lactobacillus rhamnosus):

  1. Ar antibiotiku lietošanu saistītas caurejas profilaksei bērniem un pieaugušajiem;
  2. Zīdaiņu koliku novēršanai;
  3. Kuņģa-zarnu trakta slimību ārstēšanai;
  4. Infekciju novēršanai bērniem, kas apmeklē bērnudārzu.

Kādos gadījumos izmantot BB-12® (Bifidobacterium):

  1. Zīdaiņu koliku mazināšanai;
  2. Zarnu trakta darbības uzlabošanai;
  3. Imūnreakcijas uzlabošanai.
Probiotikas sievietes veselībai

Probiotikas sievietes veselībai

Vai esi kādreiz jutusi diskomfortu intīmajā zonā? Visdrīzāk vainīgs bija nepareizs mikrofloras sastāvs, jo makstī var atrasties līdz pat 50 dažādu veidu baktērijas.

Ja esi vesela, makstī lielākoties ir pienskābās baktērijas. Tās palīdz saglabāt veselīgu mikrovidi un aizsargā no dažādām infekcijām, piemēram, bakteriālās vaginozes, vulvovaginīta un rauga jeb piena sēnītes infekcijas. Varētu pat apgalvot, ka sievietes veselībā pienskābajām baktērijām ir izšķiroša nozīme.

Pienskābo baktēriju trūkums un citu mikroorganismu pārlieka savairošanās var mainīt maksts mikrofloras sastāvu un izjaukt tās līdzsvaru. Šādā gadījumā palielinās arī urīnceļu infekciju risks.

Kā vislabāk lietot probiotiķus sievietes veselībai?

Probiotiķus intīmās veselības uzlabošanai var lietot gan tos dzerot kapsulu veidā (baktērijas ceļo pa kuņģa-zarnu traktu un no anālās atveres migrē uz maksti), gan ievietojot makstī. Speciālisti norāda, ka vairāk ieteicamas probiotikas kapsulu veidā. Tās ne tikai uzlabo maksts mikrofloras sastāvu, bet atšķirībā no vagināli lietojamiem probiotiķiem, arī veicina gremošanas trakta veselību un samazina rauga sēnīšu un kaitīgo baktēriju ceļošanu uz maksti.

Avoti:
Pedersen et al. Ehealth: low FODMAP diet vs Lactobacillus rhamnosus GG in irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol.
Roudsari et al, Health effects of probiotics on the skin. Crit Rev Food Sci Nutr.
Köhler et al, Probiotic interference of Lactobacillus rhamnosus GR-1 and Lactobacillus reuteri RC-14 with the opportunistic fungal pathogen Candida albicans. Infect Dis Obstet Gynecol.
Cianci et al, Efficacy of Lactobacillus Rhamnosus GR-1 and of Lactobacillus Reuteri RC-14 in the treatment and prevention of vaginoses and bacterial vaginitis relapses, Minerva Ginecol. 
https://www.hyperbiotics.com/blogs/recent-articles/how-and-when-to-take-probiotics-for-maximum-benefits
https://www.scientificamerican.com/article/are-probiotics-safe-for-your-immune-system/
Health Benefits of Probiotic Strains Lactobacillus rhamnosus GG (LGG®) & Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12 (BB-12®) in Infants and Children Research Review
https://www.culturellehcp.com/the-lgg-probiotic#
https://www.chr-hansen.com/en/probiotic-supplements-and-infant-formula/cards/product-cards/bifidobacterium-animalis-subsp-lactis-bb-12
https://www.healthline.com/health/vaginal-health/probiotic-vaginal-health#the-microbiome
Cribby S, Taylor M, Reid G (2008) Vaginal Microbiota and the Use of Probiotics, Interdisciplinary Perspectives on Infectious Diseases Volume 2008, Article ID 256490, doi:10.1155/2008/256490
Labās baktērijas
LIVEO tieši no ražotāja