Publicēts

Zarnu mikrobioms – tur mājo mūsu imunitāte

Pēdējos gados arvien vairāk pētīta neparastā saikne starp zarnu mikrobiomu un cilvēka imunitāti. Speciālisti atzīst – mikroorganismu līdzsvaram zarnās ir svarīga loma imunitātes veicināšanā. Taču kas īsti ir šie mikroorganismi un kā tie ietekmē mūsu veselību?

Kas ir mikrobioms?

Cilvēka mikrobioms ir ļoti interesanta substance. Tas ir triljoniem sīku mikroorganismu kopums, kas nodrošina mūsu organisma veselību. Mikrobioms ir visos orgānos – kuņģa-zarnu traktā, ādā, sirds-asinsvadu sistēmā, plaušās un citos orgānos.

70-80% imunitātes veidojas tieši zarnu mikrobiomā. Kuņģa-zarnu traktā dzīvo ap 100 triljoniem baktēriju, amēbu, sēņu, vīrusu un citu mikroorganismu. Veselā mikrobiomā labās baktērijas ir līdzsvarā ar sliktajām, un balanss starp tām nosaka mūsu imūnreakciju.

Jau Hipokrāts teicis, ka visas slimības sākas no zarnām. Izrādās, labo un slikto mikroorganismu līdzsvars zarnās ir būtisks faktors, kas var ietekmēt cilvēka noslieci, piemēram, uz dermatītu. Alergologs, prof. Māris Bukovskis, skaidro – mikrobioms ir cilvēka dabiskā aizsargbarjera. Ja kādu iemeslu dēļ mikrobioms ir bojāts, savairojas sliktie mikroorganismi. Labo un slikto baktēriju līdzsvars izjūk, un imunitāte reaģē ar slimību simptomiem, piemēram, alerģiju. Pie izjaukta līdzsvara mikrobiomā ir jādara viss, lai balansu atjaunotu.

Labās baktērijas zarnu mikrobiomam

Gadsimtu gaitā cilvēki meklējuši dažādus veidus, kā līdzsvarot zarnu mikrobiomu. Visefektīvāk ir uzņemt labās baktērijas jeb probiotikas, kas ir dabiskā zarnu mikrobioma sastāvdaļas.

Nelielu daudzumu probiotiku var uzņemt ar raudzētiem, fermentētiem produktiem, taču ar šiem labo baktēriju apjomiem nepietiek, lai atjaunotu līdzsvaru zarnu mikrobiomā.

Pasaules Veselības organizācija definējusi, ka par probiotikām dēvējami tikai tie mikroorganismi, kas ir dzīvi un palīdz mūsu organismam, ja uzņemti pietiekamā (adekvātā) daudzumā. Cilvēkam ir nepieciešams vismaz viens miljards dzīvu, kolonizēties (vairoties) spējīgu pienskābo un bifidobaktēriju, kas spēj atjaunot nepieciešamo līdzsvaru zarnu mikrobiomā.

Ko darīt pie izjaukta līdzsvara zarnu mikrobiomā?

Pētot dažādas labās baktērijas var šķist, ka bez latīņu valodas zināšanām neiztikt. Tādi nosaukumi, kā LactobacillusBifidobacterium un citi apzīmējumi var viegli sajaukt galvu.

Tomēr nav nepieciešams grāds bioloģijā, lai internetā uzietu informāciju par divām visvairāk pētītajām un par drošām atzītajām baktērijām pasaulē: pienskābajām baktērijām Lactobacillus rhamnosus GG (LGG®un bifidobaktērijām Bifidobacterium animalis ssp. Lactis (BB-12®).

LGG® ir pasaulē visvairāk pētītais (un līdz ar to par efektīvu atzītais) pienskābo baktēriju celms. Ap 300 dažādos pētījumos pierādīts, ka LGG® probiotiku celms nodrošina dabisko zarnu mikrobioma funkciju, tādējādi veicinot pareizu imūnsistēmas darbību. Šo probiotiku funkcija ir līdzsvarot zarnu mikrobiomu, kas atgriežoties līdzsvarā, mazinās tādus simptomus, kā aizcietējums, caureja, vēdera pūšanās.

Savukārt bifidobaktēriju vidū līderis pētījumos ir Bifidobacterium animalis ssp. Lactis BB-12®. BB-12® bifidobaktērijām ir pierādīts labvēlīgs efekts uz vēdera veselību visās vecuma grupās, taču lielāko popularitāti tas iemantojis tieši bērnu vidū. BB-12® ir pierādīts efekts gan zīdaiņu koliku mazināšanā, gan gremošanas trakta veselības veicināšanā vēdera vīrusa gadījumā.

“Liveo” pienskābo un bifidobaktēriju komplekss satur probiotikas LGG® un BB-12®, kuru efektivitāte ir zinātniski pierādīta. “Liveo” ir īpaši radīts, lai būtu piemērots jaundzimušajiem, bērniem un pieaugušajiem zarnu mikrobioma līdzsvarošanai, un tas pieejams dažādās formās – pilienu, pulverīšu un kapsulu veidā.

Atsauces:

https://xtv.lv/rigatv24/video/VnplkAnDGz2-aldis_rozenbergs_par_probiotikam_skaitam_ir_nozime?fbclid=IwAR11fgsiE8ByCLsK1BwrbTEI2ZII_by8WnKLLe-xdueHz6iZum43WrZnvkw 

https://xtv.lv/rigatv24/video/9PNWoJDWNgD-mikrobioms_un_veseliba 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425030/ 

https://www.worldgastroenterology.org/guidelines/probiotics-and-prebiotics 

https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-science/what-are-probiotics 

https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/lgg 

https://www.chr-hansen.com/en/human-health-and-probiotics/our-probiotic-strains/bb-12